رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
 • چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳
 • الاربعا ٢٣ جمادی الثانیة ١٤٣٥
 • Wednesday, April 23, 2014
صفحه اصلی ارکان پژوهشکده اخبار اطلاعات عمومی درباره ما تماس با ما پیوندها  
 • کشف مکانیسم های جدید تنظیم ژن در سلول ها
  کشف مکانیسم های جدید تنظیم ژن در سلول ها
  در سلول های انسان و دیگر موجودات زنده تنها یک زیر مجموعه از ژن ها در هر زمان فعال می شود. سلول ها از مکانیسم های مولکولی مختلفی برای فعال سازی و و غیر فعال کردن ژن مورد نیاز استفاده می کنند. یکی از مکانیسم های مرکزی، سیستم پیچیده بسته بندی DNA است که یا این ژنها را از فعال شدن محافظت می کند و یا آنها را در معرض فعال شدن قرار می دهد. در حال حاضر تحقیقات جدید بینش بیشتری را در مورد چگونگی استفاده سلول های سرطانی از آنزیم PARP1در این فرآیند و به منظور مقاومت در برابر درمان های فعلی ارائه می دهد و ممکن است برای توسعه نسل بعدی داروهای ضد سرطان مفید باشد.
 • کشف هدف جدید واکسن ویروس تب دانگ
  کشف هدف جدید واکسن ویروس تب دانگ
  به گزارش پژوهشکده مجازی بیوتکنولوژی پزشکی، محققان آزمایشگاه های دکتر Ralph Baric و دکتر Aravinda de Silva، با استفاده از روش یک جدید تجربی در حوزه بیماری دانگ نشان دادند که یک لولایی مولکولی (محلی که دو منطقه از یک پروتئین به هم متصل می شوند) جایی است که در آن آنتی بادی های طبیعی انسان برای غیر فعال کردن بیماری تب دانگ نوع 3 به آن متصل می شوند.
 • مشخص شدن ماهیت ماشین مسئول ورود پروتئین ها به غشای سلولی
  مشخص شدن ماهیت ماشین مسئول ورود پروتئین ها به غشای سلولی
  دانشمندان با کشف ماهیت دستگاه مسئول ورود پروتئین ها به غشای سلولی، امید دستیابی و موفقیت برای طراحی داروهای ضد باکتریایی جدید را زنده کرده است.
 • کشف سلول های لنفاوی جدید در طحال
  کشف سلول های لنفاوی جدید در طحال
  محققان وجود یک زیر گروه جدیدی از سلول های لنفاوی ذاتی در طحال انسان که برای تولید آنتی بادی ها ضروری هستند را کشف کرده اند.
 • کشف مسیر پروتئینی که به بقاء سلول های سرطانی کمک می کند
  کشف مسیر پروتئینی که به بقاء سلول های سرطانی کمک می کند
  به گزارش پژوهشکده مجازی بیوتکنولوژی پزشکی، گروهی از محققان دانشکده پزشکی Case Western Reserveکشف کردند که چگونه پروتئین مرتبط با سرطان Bcl-2، سلول های سرطانی را برای زندگی طولانی تر سیگنال دهی می کند. این موفقیت زمانی پدیدار شد که دانشمندان کشف کردند که ژن Bcl- 2 باعث تغییر در سطح یونهای کلسیم در سلول های سرطان خون می شود و این در حالی است که این سلول ها به درمان سرطان مقاوم هستند. یافته های این تحقیقات که در مجموعه مقالات مجله آکادمی ملی علوم (PNAS) منتشر شده است، می تواند منجر به توسعه دارو هایی شود که در بدخیمی ها به Bcl-2 حمله می کند و نتایج بهتری در درمان سرطان را ایجاد می کند.
 • صادق نبودن نظر معمول در مورد سلول های ایمنی از دید ایمونولوژیست ها
  صادق نبودن نظر معمول در مورد سلول های ایمنی از دید ایمونولوژیست ها
  به گزارش پژوهشکده مجازی بیوتکنولوژی پزشکی، یک تیم بین المللی از دانشمندان به رهبری دانشگاه بن این عقیده را رد کردند: تا به امروز، ایمونولوژیست ها فرض می کردند که عملکرد ماکروفاژها به عنوان "سلول روبنده" می تواند به دو شکل مختلف طبقه بندی شود.
 • ششمین وبینار ژنتیک پزشکی
  ششمین وبینار ژنتیک پزشکی
  قطب علمی ژنومیک کشور برگزار می نماید:
 • راه‌اندازی مرکز منطقه‌یی ایمنی زیستی و اخلاق زیستی در ایران
  راه‌اندازی مرکز منطقه‌یی ایمنی زیستی و اخلاق زیستی در ایران
  مرکز منطقه‌یی ایمنی زیستی و اخلاق زیستی مرکز بین‌المللی مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی (ICGEB) در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌ فناوری راه اندازی می‌شود.
 • سپر حفاظتی جدید در برابر اچ‌آی‌وی با تقویت سیستم ایمنی
  سپر حفاظتی جدید در برابر اچ‌آی‌وی با تقویت سیستم ایمنی
  محققان از روش ژن درمانی برای تقویت سیستم ایمنی بدن 12 بیمار مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی استفاده کرده‌اند که مانند یک سپر حفاظتی در برابر حملات ویروس عمل می‌کند.
 • کشف نحوه قربانی شدن مغز در هم‌پیمانی التهاب و هیپوکسی
  کشف نحوه قربانی شدن مغز در هم‌پیمانی التهاب و هیپوکسی
  دانشمندان دریافته‌اند چگونه التهاب و فقدان اکسیژن برای آسیب به مغز در شرایطی مانند سکته مغزی و بیماری آلزایمر، هم‌پیمان می‌شوند.
 • ساخت پروتئین های نوترکیب برای بیمارانی که نقص ترشح پروتئین دارند
  ساخت پروتئین های نوترکیب برای بیمارانی که نقص ترشح پروتئین دارند
  یک عضور ﻣﺮﻛﺰ ﺗﺤﻘﻴﻘﺎﺕ ﻋﻠﻮﻡ ﺳﻠﻮﻟﻰ ﭘﮋﻭﻫﺸﮕﺎﻩ ﺭﻭﻳﺎﻥ با اشاره به اینکه داروهای نو ترکیب داروهایی هستند که با تکنولوژی DNA نو ترکیب می شوند توضیح داد: باید ساختار ژنتیک DNA را به صورتی تغییر داد که پروتئین مورد نظر را تولید کند.
 • نقش ماتریکس خارج سلولی در متاستاز انواع تومورها
  نقش ماتریکس خارج سلولی در متاستاز انواع تومورها
  زیست شناسان پروتئین هایی را در ماتریکس خارج سلولی شناسایی کرده اند که به تومورهای مهاجم کمک می کنند تا در سراسر بدن پراکنده شوند.