رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
 • شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۳
 • اسبت ١٩ جمادی الثانیة ١٤٣٥
 • Saturday, April 19, 2014
صفحه اصلی ارکان پژوهشکده اخبار اطلاعات عمومی درباره ما تماس با ما پیوندها  
 • کشف سلول های لنفاوی جدید در طحال
  کشف سلول های لنفاوی جدید در طحال
  محققان وجود یک زیر گروه جدیدی از سلول های لنفاوی ذاتی در طحال انسان که برای تولید آنتی بادی ها ضروری هستند را کشف کرده اند.
 • کشف مسیر پروتئینی که به بقاء سلول های سرطانی کمک می کند
  کشف مسیر پروتئینی که به بقاء سلول های سرطانی کمک می کند
  به گزارش پژوهشکده مجازی بیوتکنولوژی پزشکی، گروهی از محققان دانشکده پزشکی Case Western Reserveکشف کردند که چگونه پروتئین مرتبط با سرطان Bcl-2، سلول های سرطانی را برای زندگی طولانی تر سیگنال دهی می کند. این موفقیت زمانی پدیدار شد که دانشمندان کشف کردند که ژن Bcl- 2 باعث تغییر در سطح یونهای کلسیم در سلول های سرطان خون می شود و این در حالی است که این سلول ها به درمان سرطان مقاوم هستند. یافته های این تحقیقات که در مجموعه مقالات مجله آکادمی ملی علوم (PNAS) منتشر شده است، می تواند منجر به توسعه دارو هایی شود که در بدخیمی ها به Bcl-2 حمله می کند و نتایج بهتری در درمان سرطان را ایجاد می کند.
 • صادق نبودن نظر معمول در مورد سلول های ایمنی از دید ایمونولوژیست ها
  صادق نبودن نظر معمول در مورد سلول های ایمنی از دید ایمونولوژیست ها
  به گزارش پژوهشکده مجازی بیوتکنولوژی پزشکی، یک تیم بین المللی از دانشمندان به رهبری دانشگاه بن این عقیده را رد کردند: تا به امروز، ایمونولوژیست ها فرض می کردند که عملکرد ماکروفاژها به عنوان "سلول روبنده" می تواند به دو شکل مختلف طبقه بندی شود.
 • ششمین وبینار ژنتیک پزشکی
  ششمین وبینار ژنتیک پزشکی
  قطب علمی ژنومیک کشور برگزار می نماید:
 • راه‌اندازی مرکز منطقه‌یی ایمنی زیستی و اخلاق زیستی در ایران
  راه‌اندازی مرکز منطقه‌یی ایمنی زیستی و اخلاق زیستی در ایران
  مرکز منطقه‌یی ایمنی زیستی و اخلاق زیستی مرکز بین‌المللی مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی (ICGEB) در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌ فناوری راه اندازی می‌شود.
 • سپر حفاظتی جدید در برابر اچ‌آی‌وی با تقویت سیستم ایمنی
  سپر حفاظتی جدید در برابر اچ‌آی‌وی با تقویت سیستم ایمنی
  محققان از روش ژن درمانی برای تقویت سیستم ایمنی بدن 12 بیمار مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی استفاده کرده‌اند که مانند یک سپر حفاظتی در برابر حملات ویروس عمل می‌کند.
 • کشف نحوه قربانی شدن مغز در هم‌پیمانی التهاب و هیپوکسی
  کشف نحوه قربانی شدن مغز در هم‌پیمانی التهاب و هیپوکسی
  دانشمندان دریافته‌اند چگونه التهاب و فقدان اکسیژن برای آسیب به مغز در شرایطی مانند سکته مغزی و بیماری آلزایمر، هم‌پیمان می‌شوند.
 • ساخت پروتئین های نوترکیب برای بیمارانی که نقص ترشح پروتئین دارند
  ساخت پروتئین های نوترکیب برای بیمارانی که نقص ترشح پروتئین دارند
  یک عضور ﻣﺮﻛﺰ ﺗﺤﻘﻴﻘﺎﺕ ﻋﻠﻮﻡ ﺳﻠﻮﻟﻰ ﭘﮋﻭﻫﺸﮕﺎﻩ ﺭﻭﻳﺎﻥ با اشاره به اینکه داروهای نو ترکیب داروهایی هستند که با تکنولوژی DNA نو ترکیب می شوند توضیح داد: باید ساختار ژنتیک DNA را به صورتی تغییر داد که پروتئین مورد نظر را تولید کند.
 • نقش ماتریکس خارج سلولی در متاستاز انواع تومورها
  نقش ماتریکس خارج سلولی در متاستاز انواع تومورها
  زیست شناسان پروتئین هایی را در ماتریکس خارج سلولی شناسایی کرده اند که به تومورهای مهاجم کمک می کنند تا در سراسر بدن پراکنده شوند.
 • مشخص شدن ساختار کلیدی مجموعه ابزار ویرایش ژنوم CRISPR
  مشخص شدن ساختار کلیدی مجموعه ابزار ویرایش ژنوم CRISPR
  به گزارش پژوهشکده مجازی بیوتکنولوژی پزشکی، محققان موسسه Broad و MIT با همکارانشان از دانشگاه توکیو تیمی را تشکیل دادند تا اولین تصویر با کیفیت بالا از مجموعه Cas9 را بوجود آوردند. این جزء یک بخش کلیدی از سیستم CRISPR -CAS است که به عنوان یک ابزار ویرایش ژنوم برای خاموش کردن ژن و بررسی سلول ها توسط دانشمندان مورد استفاده قرار می گیرد.
 • یک سوئیچ پروتئینی سرنوشت سلول را القاء می کند
  یک سوئیچ پروتئینی سرنوشت سلول را القاء می کند
  به گزارش پژوهشکده مجازی بیوتکنولوژی پزشکی، محققان دانشکده پزشکی سان دیگو در دانشگاه کالیفرنیا کشف کرده اند که نوعی پروتئین شناخته شده دارای یک عملکرد جدید است: در تعیین اینکه آیا یک مدار بیولوژیکی یک سلول عصبی نابالغ در حالت بنیادی باقی می ماند و یا اینکه اقدام به تبدیل به یک نورون کاربردی می کند.
 • کشف ژن‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک در فسیل مدفوع انسان
  کشف ژن‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک در فسیل مدفوع انسان
  محققان فرانسوی با استفاده از میکروسکوپ الکترونی موفق به کشف ویروس‌های حاوی ژن‌های مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک در فسیل مدفوع انسان متعلق به قرن چهاردهم میلادی شدند.