رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷
  • الاثنین ٤ ذی قعده ١٤٣٩
  • Monday, July 16, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   1584 تاریخ انتشار: 
یکشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۴
- 11:21 تاریخ آخرین ویرایش :
  1394/06/29
بازدید:   26  
 
بومی‌سازی دانش زیست‌فناوری از سرفصل‌های فعالیت انستیتوپاستور باشد
بومی‌سازی دانش زیست‌فناوری از سرفصل‌های فعالیت انستیتوپاستور باشد
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بازدید از مجتمع تولیدی تحقیقاتی انستیتوپاستور ایران واقع در استان البرز گفت: استفاده بهینه از قراردادهای انتقال فناوری و بومی کردن دانش زیست فناوری در کشور باید یکی از سرفصل‌های فعالیت موسساتی مانند انستیتو پاستور باشد.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، دکتر محمدرضا مخبر دزفولی در مراسم بازدید خود از مجتمع تولیدی تحقیقاتی انستیتوپاستور ایران واقع در استان البرز طی سخنانی اظهار کرد: جایگاه انستیتو پاستور از نظر قدمت و سابقه فعالیت علمی در کشور کم نظیر و شاید بی نظیر است.

وی افزود: همه ما موظف هستیم تا از این جایگاه منحصر به فرد حفاظت کنیم و سعی کنیم تا این جایگاه بیش از پیش ارتقاء پیدا کند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: یکی از راهکارهای حفاظت از جایگاه انستیتو پاستور معرفی خدمات این نهاد به سلامت و بهداشت کشور در طول چند دهه اخیر است.

دکتر مخبر دزفولی گفت: نباید اجازه دهیم تا رقبای کشورمان در منطقه جایگاه علمی ما را تصاحب کنند و باید به دورانی بازگردیم که واکسن‌های تولید شده در انستیتو پاستور در سطح منطقه غرب آسیا متقاضیان فراوانی داشت.

وی افزود: البته با توجه به تجربیاتی که در طول بیش از دو دهه اخیر در عرصه پیشرفت علمی و فناوری به دست آورده‌ایم، این موضوع قابل تحقق است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در عرصه تولید علم، نگارش مقاله علمی و ثبت آن در پایگاه معتبر لازم است، ولی کافی نیست و این مقالات حتما و باید به فرآورده‌های علمی دارای ارزش اقتصادی تبدیل شوند تا بتوانیم بگوییم که چرخه تولید علم در کشور تکمیل شده است.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به گزارش ارائه شده توسط رئیس موسسه تحقیقاتی انستیتو پاستور گفت: همانگونه که در گزارش رئیس موسسه تحقیقاتی انستیتو پاستور نیز مورد اشاره قرار گرفت، سازوکار شرکت‌های دانش بنیان و به کارگرفتن توانایی بخش‌های خصوصی و تعاونی، سازوکار مطمئن و توانمندی است.

وی افزود: بر اساس آمار ارائه شده توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بیش از دو هزار شرکت دانش بنیان در عرصه علوم پزشکی ثبت شده و مشغول فعالیت هستند.

دکتر مخبر دزفولی ادامه داد: این تعداد شرکت دانش بنیان اگر در قالب یک برنامه ریزی و سیاستگذاری مدون و منظم به کار گرفته شوند، یک قابلیت خوب و ارزشمند برای زمینه سازی و استمرار پیشرفت‌های حوزه علوم پزشکی در کشور خواهند بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: مراکزی مانند انستیتو پاستور می‌توانند با سرمایه گذاری بیشتر بر موضوع تحقیقات و پژوهش و جذب فارغ التحصیلان نخبه و تبدیل این نخبگان به پژوهشگران قابل و توانمند از طریق ارائه مشوق‌ها و جوایز تحقیقاتی، الگو و سرمشق سایر مراکز تحقیقاتی باشند.

وی افزود: هرچند در برخی از زمینه‌ها در سال‌های اخیر به دلایل و علل گوناگون دچار اُفت و کاهش سرعت در تولید علم شده‌ایم، اما اگر همه توانمندی‌های کشور پای کار بیایند این کاهش سرعت در رشد علمی، قابل جبران است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: شرکت‌های دانش بنیان در همه عرصه‌ها از تولید اولیه فرآورده‌های دانش بنیان تا بازاریابی برای عرضه این محصولات باید به کمک گرفته شوند.

دکتر مخبر دزفولی گفت: استفاده بهینه از قراردادهای انتقال فناوری و بومی کردن دانش زیست فناوری در کشور، باید یکی از سرفصل‌های فعالیت موسساتی مانند انستیتو پاستور باشد.

وی افزود: حوزه زیست فناوری از نخستین حوزه‌هایی بود که مورد آماج تحریم‌های ظالمانه دشمنان ملت ایران قرار گرفت و این نشان دهنده اهمیت این حوزه است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: در عرصه ترویج فعالیت‌های دانش بنیان در بخش زیست فناری و به طور کلی بخش پزشکی رسانه‌هایی مانند شبکه سلامت سیمای جمهوری اسلامی ایران باید بیشتر به کار گرفته شوند.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: جایزه ملی و بین‌المللی زیست فناوری جمهوری اسلامی ایران و یک بورس تحصیلی در این زمینه، به منظور معرفی دستاوردهای کشورمان در این عرصه لازم است.

بر اساس این گزارش، در ابتدای این بازدید رئیس و جمعی از معاونین مجتمع تولیدی تحقیقاتی انستیتو پاستور گزارشی از فعالیت‌های انجام شده در این موسسه و برنامه‌های پیش رو ارائه دادند.

دکتر هومن کاغذیان، معاون تولید و رئیس مجتمع تولیدی تحقیقاتی انستیتو پاستور ایران واقع در استان البرز در این گزارش با اشاره به تولید همه واکسن‌های مورد نیاز کشور در این انستیتو گفت: واکسن ب.ث.ژ تولید شده در این موسسه توانسته است گواهینامه کیفیت سازمان بهداشت جهانی را کسب کند.

وی افزود: این موسسه تحقیقاتی توانسته است با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان، هزینه‌های خود را در پنج ماهه نخست سال 1394 نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بیش از 50 درصد کاهش دهد.

دکتر کاغذیان ضمن تشکر از شورای عالی انقلاب فرهنگی به دلیل اعطای امتیاز پارک علم و فناوری به این موسسه، تصریح کرد: دریافت نشان آموزشی در حوزه علوم زیستی از سازمان بهداشت جهانی و آموزش تجاری‌سازی علم و فناوری به شرکتهای دانش بنیان مستقر در این پارک علم و فناوری از اهم برنامه‌های پیش روی ماست.

منبع : ایسنا
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
آیین نامه حمایت از پژوهشگران برتر جوان در حوزه زیست‌فناوری ایران به دنبال تولید واکسن هاری انسانی است آیین نامه حمایت برگزاری همایش های زیست فناوری ایران زیست فناوری بهترین حوزه برای سرمایه گذاری و سودآوری است ۳۰ طرح زیست فناورانه به ۲۰ سرمایه گذار ارائه می‌شود ایران دارای رتبه ۱۴ دنیا در زیست فناوری است دهمین دوره جایزه بزرگ زیست‌فناوری برگزار می‌شود رشد تولید داروهای زیستی در کشور/ صرفه جویی ارزی 6۰۰ میلیون دلاری نقش استانداردسازی در توسعه بازار محصولات زیستی چیست؟ شورای ملی منابع ‍ژنتیکی کشور تشکیل می شود کسب رتبه چهارم ایران در تولید داروهای زیست‌فناوری در منطقه ترویج زیست‌فناوری تزریق ثروت به کشور اعطای جایزه ملی به برترین‌های زیست‌فناوری 61 داروی بیوتکنولوژی در اولویت ایران است/۲9 قلم تولید شد/۱۲ قلم دارو هیچ خواهانی برای تولید ندارد نحوه مدیریت توسعه زیست‌فناوری در سایر کشورها رصد می‌شود فراخوان تهیه و تدوین برنامه تلویزیونی در مورد زیست فناوری رصد اختراعات جهانی در حوزه زیست‌فناوری مشکل حوزه واکسن کمبود محقق است/ احتمالا تا 30 سال آینده عمر انسان تا 130 سال افزایش می‌یابد موفقیت پژوهشگران کشور در استخراج 2 دارو از پلاسمای خون ایران پیشتاز تولید داروهای زیست‌فناوری در منطقه است
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد