رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷
  • الاثنین ٤ ذی قعده ١٤٣٩
  • Monday, July 16, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   1970 تاریخ انتشار: 
شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۵
- 16:33 تاریخ آخرین ویرایش :
  1395/01/28
بازدید:   35  
 
ارائه روشی موثر برای درمان سرطان سینه
ارائه روشی موثر برای درمان سرطان سینه
نتایج تحقیقات دانشجوی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی که با همکاری محققان انستیتوپاستور ایران صورت گرفت، نشان می‌دهد که پلاسمای جت در قیاس با سایر روش‌های درمانی برای سرطان سینه موثرتر است.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، فرحناز یزدان‌طلب، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته بیوشیمی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و محقق طرح در این رابطه گفت: پلاسمای جت یکی از پراستفاده‌ترین روش‌ها برای تولید پلاسمای اتمسفری سرد است.

یزدان‌طلب افزود: پلاسمای جت نوعی تخلیه الکتریکی پایدار، هموژن و یکنواخت در فشار اتمسفری تولید می‌کند و دمای گاز در این تخلیه الکتریکی کمتر از 5۰درجه است که برای درمان حساس به حرارت بسیار مناسب است.

وی خاطرنشان کرد: در طرح پژوهشی با عنوان «بررسی روش پلاسمای اتمسفری سرد در درمان سرطان سینه»، تاثیر پلاسمای اتمسفری سرد روی سلول‌های سرطان سینه رده MDA-MB-231 مورد بررسی قرار گرفته است.

محقق طرح افزود: هدف از این تحقیق که در فاز کشت سلولی انجام شده است، بررسی مهار رشد سلول‌های سرطانی سینه با استفاده از پلاسما جت اتمسفری سرد بود.

به گفته یزدان طلب، در این پژوهش از گاز هلیوم برای ایجاد پلاسما در دمای اتاق به صورت تابش نقطه‌ای در سه زمان مختلف 6۰، 9۰ و ۱۲۰ ثانیه استفاده شد و با استفاده از آزمایش سمیت سلولی (MTT) درصد زنده ماندن سلول‌های تیمار شده بررسی شد.

وی ادامه داد: نتیجه این مطالعه نشان داد که با افزایش زمان تابش، میزان زنده ماندن سلول‌های سرطانی درمان شده با پلاسما کاهش یافت. همچنین بر اساس نتایج این مطالعه، زمان بهینه تابش پلاسما برای از بین بردن سلول‌های سرطانی 9۰ ثانیه بود.

یزدان‌طلب با بیان اینکه نتیجه این مطالعه نشان می‌دهد که استفاده از پلاسمای اتمسفری سرد می‌تواند روش درمانی مناسبی برای سلول‌های سرطانی به شمار آید، تصریح کرد: سرطان سینه از شایع‌ترین انواع سرطان و دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در میان زنان است. در سال‌های اخیر روش‌های نوینی برای کاهش عوارض جانبی و اختصاصی عمل کردن درمان‌ها صورت گرفته است تا تنها بافت توموری مورد تهاجم قرار گیرد و سلول‌های سالم از گزند اثرات درمانی در امان بمانند، در این میان یکی از روش‌های غیرتهاجمی استفاده از تکنیک پلاسمای فیزیکی غیرحرارتی است که در آن از گازهای یونیزه در دمای 30 تا 45 درجه سانتیگراد استفاده می‌شود و بهترین تکنیک برای درمان‌های حساس به حرارت است.

منبع : ایسنا
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
ویروس های آموزش دیده به جنگ سرطان می روند درمان قطعی سرطان با دستکاری ژنتیکی خون استفاده از یک برنامه کامپیوتری برای درمان سرطان آیا تکوین قلب در دو جنس متفاوت است؟ پایش سلول‌های سرطانی به کمک نانو ردیاب‌ها تایید روش نوین ژن‌درمانی برای درمان سرطان ثبت ۲۲ گونه ژن جدید در بانک جهانی توسط دانشگاه آزاد جهرم از بین بردن سلول های سرطان با یک مولکول جدید ارتباط سرطان سینه با عدم توازن باکتریایی داروهای ضد انگل اثرات ضد سرطانی دارند کشف یک گونه جدید مخمر توسط محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی ایران تولید آنتی‌بادی‌های تشخیصی توسط محققان کشور تبدیل سلول‌های پوستی به سلول‌های پیش‌ساز عصبی در فاز آزمایشگاهی ترمیم ضایعات غضروفی با سلول بنیادی/ ساخت داربست زیست مهندسی شده بانک میکروارگانیسم های مرکز ذخایر ژنتیکی دارای اعتبار جهانی شد یک باکتری خواص داروهای سرطانی را خنثی می‌کند رابطه شاخصه‌های اسپرم با میزان PLC و اثر آن در مردان نابارور ترمیم غلاف میلین و امیدهای ایرانی برای درمان ام اس زیست فناوری بهترین حوزه برای سرمایه گذاری و سودآوری است دستیابی به تکنیک تولید پروتئین دارویی در خروس مهندسی شده
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد