رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷
  • الاربعا ١٣ ربیع الاول ١٤٤٠
  • Wednesday, November 21, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2738 تاریخ انتشار: 
چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۵
- 16:30 تاریخ آخرین ویرایش :
  1395/12/11
بازدید:   189  
 
فهرست باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک ها منتشر شد
فهرست باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک ها منتشر شد
برای اولین بار فهرست پاتوژن های مقاوم به آنتی بیوتیک که متشکل از ۱۲ خانواده از باکتری های دارای بیشترین تهدید برای سلامت انسان هستند، منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی این فهرست بخشی از تلاش های این سازمان برای تاکید بر افزایش مقاومت جهانی به داروهای آنتی بیوتیک است.

طبق گزارش این سازمان، این فهرست به سه گروه از لحاظ ضرورت نیاز به آنتی بیوتیک های جدید تقسیم بندی می شود: اولویت مهم، زیاد و متوسط.

در بیانیه سازمان بهداشت جهانی آمده است: «مهم ترین گروه شامل باکتری های مقاوم به چندین داروست که تهدیدی جدی در بیمارستان ها، خانه سالمندان و بیماران نیازمند به وسایلی نظیر سوند خون بشمار می آیند. این گروه شامل Acinetobacter، Pseudomonas و Enterobacteriaceae گوناگون نظیر Klebsiella، E. coli، Serratia و Proteus هستند.

گفته می شود تمامی این باکتری ها می توانند موجب بروز عفونت های حاد و غالبا مرگبار نظیر عفونت های خونی و ذات الریه شوند.

طبق این گزارش، «این باکتری ها در مقابل شمار زیادی از آنتی بیوتیک ها از جمله carbapenemها و نسل سوم cephalosporinها (بهترین آنتی بیوتیک های موجود برای درمان باکتری های مقاوم به چندین دارو) مقاوم شده اند.»

دومین گروه با اولویت بالا شامل Enterococcus faecium مقاوم به آنتی بیوتیک vancomycin، Staphylococcus aureus مقاوم در برابر methicillin، Helicobacter pylori مقاوم در برابر clarithromycin، Campylobacter spp مقاوم در برابر fluoroquinolone، Salmonellae مقاوم در برابر fluoroquinolone، و Neisseria gonorrhoeae مقاوم در برابر  fluoroquinoloneو cephalosporin هستند.

گروه سوم با اولویت متوسط شامل Streptococcus pneumonia مقاوم در برابر آنتی بیوتیک پنی سیلین، آنفولانزا Haemophilus مقاوم در برابر آمپی سیلین و Shigella spp مقاوم در برابر fluoroquinolone هستند.

منبع : خبرگزاری مهر
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
ساخت یک آنتی‌بیوتیک جدید از باکتری خاک ساخت آنتی‌بیوتیک قوی با مخمر نان محققان کشور آنتی بیوتیک نانویی تولید کردند کاهش مقاومت آنتی بیوتیکی با نوعی قارچ کمیاب یافتن پاشنه آشیل باکتری‌ها نانودرمان جدید برای تسلیم کردن ابرمیکروب‌های مقاوم ابداع روشهای نوین درمانی با نوعی الگوریتم ابزار جدید و امید به درمان سریعتر عفونت های مجاری ادراری تولید آنتی‌بیوتیک با دستکاری باکتری‌ ای‌کولای اثر آنتی بیوتیک ها روی سلول های بنیادی سرطانی ابرباکتری‌هایی مرگبارتر از سرطان گام محققان ایرانی برای درمان عفونتهای باکتریایی با نانوذرات نانوذرات لیپیدی جایگزینی برای آنتی بیوتیک ها ساخت آنتی بیوتیک هوشمند/ قدرت تشخیص باکتری مفید و مضر شناسایی مولکول قاتل باکتری‌های مقاوم به آنتی بیوتیک‌ها کشف ژن‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک در فسیل مدفوع انسان خودکشی باکتری‌های مقاوم با بمب هوشمند کشف نحوه فرار باکتری‌ها از حمله آنتی‌بیوتیکی ثبت هفت سویه باکتری در بانک ژن جهانی توسط محققان کشور تشخیص باکتری ظرف تنها 2 دقیقه
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد