رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷
  • الاثنین ٤ ذی قعده ١٤٣٩
  • Monday, July 16, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2856 تاریخ انتشار: 
شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶
- 13:02 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/03/27
بازدید:   43  
 
جنین از چه مرحله‌ای انسان به حساب می‌آید؟
جنین از چه مرحله‌ای انسان به حساب می‌آید؟
به باور متخصصان جنین شناسی کشور، کادر درمان و زوج های متقاضی درمان ناباروری، جنین از چه مرحله ای انسان تلقی می شود؟ تیمی از محققان طب تولیدمثل و درمان ناباروری در پژوهشی به دنبال پاسخ به این سوال رفته اند.

به گزارش خبرنگار دیده بان علم ایران، پس از ایجاد روش‌های کمک باروری و تأسیس مراکز درمان ناباروری از جنین‌هایی که کیفیت مناسبی برای انتقال به رحم نداشته و باید دور ریخته می‌شدند با کسب اجازه از والدین، استفاده‌های تحقیقاتی شد و زمینه یافتن سلول‌های بنیادی جنینی و استفاده‌های درمانی گسترده از آنان فراهم شد که افق‌های جدیدی را پیش روی علوم پزشکی گشود؛ اما این پیشرفت در سراسر جهان چالش‌های اخلاقی متنوعی ایجاد کرد که بیشتر جنبه مذهبی داشتند.

در کشور ما با نظر آگاهانه مراجع و به خصوص مقام معظم رهبری، چهار چوبی برای این شاخه از تحقیقات تعریف شده که هم منجر به پیشرفت علمی کشور است و هم اخلاق اسلامی و انسانی رعایت می‌شود، سوالی که در اینجا مطرح می‌شود نظر اقشار جامعه در این خصوص است.

برای پاسخ به این سوال، دکتر سامانی، دکتر دولتیان، مرجانه کایسان و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن ۴۰6 فرد نابارور مراجعه کننده به پژوهشگاه رویان، 5۴ نفر از کارکنان بخش‌های درمان و ۴9 محقق جنین شناسی پژوهشگاه رویان در خصوص زمان هویت انسانی جنین مورد پرسش قرار گرفتند.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی یاخته (Cell Journal) به چاپ رسید، نشان می‌دهد، بیشتر شرکت کنندگان در نظرسنجی از هر سه گروه، جنین لقاح یافته‌ای که هنوز به رحم منتقل نشده است را یک انسان به حساب نمی‌آورند. در مرحله پس از انتقال به رحم، 5۱‌ درصد از محققان معتقدند که جنین یک انسان بالقوه است اما بیش از نیمی از زوج‌های نابارور جنین را پیش از سه ماهگی (زمانی که شرعاً روح در کالبد جنین دمیده می‌شود)، انسان به  حساب نمی‌آورند.
نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که عموم جامعه با باور قلبی به آموزه‌های اسلامی ۱9 هفتگی که حد شرعی انسان تلقی شدن جنین است را پذیرفته‌اند که به زعم محققان این پذیرش در کنار نظر مراجع اعظام علت پذیرفته شدن تحقیقات پایه‌ای در رشته‌های مرتبط در جامعه ماست که نشان از سطح بالای درک عمومی و مترقی بودن احکام اسلامی دارد.

منبع : سایت دیده بان علم ایران
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
«بایو بانک» دانشگاه علوم پزشکی مشهد افتتاح شد امکان ترمیم جهش در جنین انسان فراهم می شود بیولوژی مایع رحمی: چگونه جنین را از دنیای مادر مطلع می سازد طراحی ارگانیسم های زنده‌ از پایه با استفاده از نرم‌افزار زیست شناسی مصنوعی موفقیت پژوهشگران کشور در استخراج 2 دارو از پلاسمای خون رمزگشایی ناباروری و اختلالات کروموزومی بارداری در سنین بالا چشم‌انداز گسترده پروتئومیکس از تشخیص تا درمان رشد نخستین جنین مصنوعی در آزمایشگاه باکتری های غذا ریسک سقط جنین را افزایش می دهد پروژه ژنوم انسانی و جنگ افزارهای خطرناک نوین تکنیک جدیدی که محیط مکانیکی سلول ها در جایگاه طبیعی شان در جنین های زنده را نشان می دهد ماشین حساب آنلاین IVF که شانس زوجین برای بارور شدن را پیش بینی کنند بخش های از بدن که می توان بدون آنها زنده ماند پس از مرگ، چه بر سر "بدن" می‌آید؟ تشخیص بیماریهای ژنتیکی جنین با تست پاپ اسمیر امکان مطالعه سلولی با استفاده از اطلس جدید شدت گرفتن انتقادات از تحقیقات سلول های بنیادی اطلس جامع سلول های بدن در راه است افزایش تعداد سلول های بنیادی جنین با ویتامین D کشف اطلاعات بیشتر در مورد نورون زایی در مغز در زمان جنینی
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد