رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷
  • الاثنین ٤ ذی قعده ١٤٣٩
  • Monday, July 16, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2857 تاریخ انتشار: 
شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶
- 13:07 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/03/27
بازدید:   91  
 
درمان سوختگی بسیار شدید با پوست زیست مهندسی شده در کشور
درمان سوختگی بسیار شدید با پوست زیست مهندسی شده در کشور
یافته های محققان کشورمان نشان می‌دهد پانسمان با استفاده از پرده آمنیوتیک انسان و سلول‌های بنیادی تاثیر قابل توجهی در بهبود سوختگی‌های شدید خصوصا در دو هفته اول درمان دارد.

به گزارش خبرنگار دیده‌بان علم ایران، سوختگی در اثر سوانح مختلف، سالیانه به افراد زیادی در جوامع صدمه می‌زند. درجات مختلفی از سوختگی وجود دارد. سوختگی‌های شدید عوارض و اثرات جبران ناپذیری بر سلامت و ظاهر افراد دارند که درمان آنان دغدغه دیرینه علوم پزشکی بوده است.

به دنبال یافتن راهی برای درمان سوختگی‌های شدید، دکتر باجوری، دکتر اقدمی، دکتر فرج‌زاده، دکتر آذرگشت، دکتر سید اسماعیل حسن‌پور، دکتر حجت مولایی، دکتر صدرالله معتمد و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی تهران، بیمارستان ۱5 خرداد، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و بیمارستان بابک، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن روند بهبود زخم در حیوان مدل آزمایشگاهی (رت) با استفاده از پرده آمنیوتیک انسان و سلول‌های بنیادی مورد بررسی قرار گرفت.
در این آزمایش حیوانات مدل آزمایشگاهی دچار سوختگی به چهار گروه تقسیم شدند، گروهی که پانسمان معمولی دریافت کرد، گروهی که به وسیله پرده آمنیوتیک انسان پانسمان شد و دو گروهی که پرده آمنیوتیک غنی شده با سلول‌های بنیادی چربی یا فیبروبلاستی دریافت کرد.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی American Journal of Surgery به چاپ رسیده است، نشان داد، چهارده روز پس از آغاز درمان، میزان بهبود در گروه دریافت کننده غشاء آمنیوتیک و سلول فیبروبلاستی 8۱ درصد، غشاء آمنیوتیک و سلول بنیادی چربی 8۱ درصد، غشاء آمنیوتیک به تنهایی 7۴ درصد و گروه کنترل 69 درصد بود. بسته شدن زخم در گروه‌های دریافت کننده غشا و سلول ۴۰ روز، در گروه دریافت کننده غشا به تنهایی 5۰ روز و در گروه کنترل 6۰ روز طول کشید. بررسی‌های بافت شناسی نشان داد که گروه‌های دریافت کننده غشا و سلول کمترین میزان التهاب را در محل زخم داشته‌اند.
ننایج این پژوهش نشان می‌دهد، حضور سلول‌های فیبروبلاستی و سلول‌های بنیادی چربی در کنار غشاء آمنیوتیک که نمونه‌ای از پوست‌های زیست مهندسی شده است، می‌تواند روند بهبود سوختگی‌های شدید را به خصوص در ۱۴ روز نخست تسهیل کند.

منبع : سایت دیده بان علم ایران
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
تبدیل سلول‌های پوستی به سلول‌های پیش‌ساز عصبی در فاز آزمایشگاهی تبدیل مستقیم سلول های پوست انسان به نورون های حرکتی تکنیکی جدید برای غلبه بر ناباروری تبدیل سلول های پوست به سلول های کبدی تولید نورون ها از سلول های پوستی برای درک اوتیسم ساخت «دیود زنده» با استفاده از سلول‌های عضلانی چگونه قلب به استخوان تبدیل می شود!!! نقش حفاظتی باکتری های پوست در مقابل بیماری پوستی تولید پوست مصنوعی برای ترمیم زخم توسط محققان ایرانی پرورش یک بچه موش از سلول‌های پوستی تبدیل سلول های پوستی به سلول های کبدی تشخیص به‌موقع سرطان سلول سنگفرشی پوست از طریق نوعی ژن 5 جانور عجیب که به پیشرفت علم و تکنولوژی کمک کردند نقش دو پروتئین در حفاظت سلول های بنیادی پوست تبدیل سلول های پوستی به سلول های قلب و مغز با استفاده از دارو تبدیل سلول‌های پوست به اسپرم درمان آب سیاه با کمک سلول‌های پوست انسان تبدیل سلول های پوستی به سلول های بنیادی تولید سلول های پانکراسی تولید کننده انسولین از سلول های پوست انسان محققان ایرانی پوست مصنوعی با قابلیت رگ‌زایی تولید کردند
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد