رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷
  • اجمعه ٦ ذی حجّه ١٤٣٩
  • Friday, August 17, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2981 تاریخ انتشار: 
شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶
- 11:58 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/07/15
بازدید:   57  
 
راهی برای تبدیل چربی بد بدن به چربی خوب!
راهی برای تبدیل چربی بد بدن به چربی خوب!
در بدن ما هم چربی خوب و هم چربی بد وجود دارد. چربی خوب به سوزاندن کالری کمک می کند و این در حالی است که چربی بد، کالری ها را ذخیره می کنند و در چاقی و اضافه وزن نقش دارد.

به گزارش بنیان به نقل از medicalnewstoday، مطالعه ای جدید در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن راهی را برای تولید چربی سفید یا بد به چربی قهوه ای یا خوب(حداقل در موش) پیدا کرده اند.

چربی سفید کالری ها را ذخیره می کند و بیشتر در دور کمر و شکم شکل می گیرد، این در حالی است که چربی قهوه ای در مجاور گردن و شانه های ما شکل می گیرد و از طریق تولید گرما کالری ها را می سوزاند.

در سال 2015 بود که چربی بژ، به عنوان یک حد واسط بین چربی قهوه ای و سفید کشف شد و پژوهش ها نشان داد که نقشی مانند چربی قهوه ای دارد و می تواند از چاقی مراقبت کند. در ادامه دکتر لدهی و همکارانش در واشنگتن مجموعه آزمایش هایی را روی موش انجام دادند و سوش های ژنتیکی از موش ها را تولید کردند که یک پروتئین کلیدی موجود در سلول های چربی سفیدشان را نداشتند. عدم این پروتئین باعث وجود چربی بژ بیشتر شد و مشاهده شد که این موش ها غذای کمتری می خورند و کالری بیشتری نیز می سوزانند.

موش ها به طور طبیعی سطح پایینی از پروتئینی به نام PexRAP در چربی قهوه ای شان دارند. زمانی که این موش ها  در محیطی سرد قرار می گیرند، سطح این پروتئین در چربی سفیدشان کاهش می یابد و موجب می شود که این چربی رفتاری شبیه چربی قهوه ای داشته باشد. سرما چربی های قهوه ای و بژ را برای سوزاندن انرژی ذخیره شده و تولید گرما القا می کند. زمانی که لدهی و همکارانش پروتئین PexRAP را بلوک کردند، چربی سفید موش ها به چربی بژ تبدیل شد.

بیش از دو سوم بالغین در آمریکا چاق و یا دارای اضافه وزن هستند. حدود 30 میلیون نفر مبتلا به دیابت هستند. این یافته ها نشان می دهد که برخی از درمان ها می توانند چربی بد را به چربی خوب تبدیل کنند و شمار این چربی ها را کاهش دهند. به عقیده لدهی، بلوک کردن PexRAP می توند به انسان های چاق برای کاهش دادن وزن شان کمک کند.

منبع : بنیان
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد